Basy tvrdí muziku
aneb aktivní Ripol součástí reprosoustav
Od myšlenky k nápadu…
V roce 2016 jsem strávil celou sobotu v hotelu Don Giovanni na Audio Video Show Praha 2016. Převážně jsem trávil čas v expozici u svého dnes již kamaráda Honzy Dvořáka z HornStudia Kroměříž.
Jeho výrobky – linuxový hudební PC, DAC převodník řízený špičkovými hodinami a elektronkový zesilovač předváděný pod značkou Orchestra Instruments pro mne byly kvalitou zvuku v říši snů, daleko za hranicí, kde začíná tzv. Hi-End. Aparaturu doplňovala kabeláž téže značky, vše napojeno na vysoce ceněné italské hornové originály Zingali Tweenty EVO a Zingali Zero.
Vzhledem k tomu, že jsem měl prostor pro navštěvu i jiných poslechových místností, mohl jsem srovnávat. Připadá mi, že slovo Hi-End je dnes hlavně o designu, reklamně, přehnané ceně a teprve potom je někde zvuk. Pokud bych posuzoval podíl design/kvalita zvuku, tak v nabídce zcela jednoznačně vítězí design, a to je velká škoda. Osobně mám raději termín Hi-Fi, tam je řečeno vše.
A právě zvuk elektronek u Orchestra Instruments spojený s nekompromisním zdrojem signálu bit-perfekt a dalšími vychytávkami vytváří při poslechu jakékoli hudby jedinečný zážitek jak v detailech, tak i v široké škále barev nástrojů. Poslech je přirozený, připomínající analog a velmi příjemný i při vyšších hlasitostech. A ta dynamika! Hudba neunavuje a nutí vás poslouchat a nepřepínat.
Snad jenom při prezentaci s výkonnými bednami Zingali Tweenty EVO v malé poslechové místnosti hotelu Don Giovanni byl zvuk v některých částech místnosti nepříjemný na nejnižších basech. Věřím, že se na tom podepsala především špatná akustika místnosti. Nicméně, přece jenom nás to donutilo k diskusi, zdali toto lze vyřešit lépe a bez kompromisů.
Po výstavě byla aparatura Orchestra Instruments společně se Zingali Zero recenzována v nejmenovaném prestižním časopise v části vyhrazené Hi-End. Poněkud „suché“ hodnocení bez jakýchkoli emocí přesto dopadlo ve všech parametrech kvality a ve všech vybraných žánrech hudby úspěšně. Jenom mne udivilo, že v rubrice Hi-End byl použit jako zdroj signálu SACD přehrávač vybavený komerčním DAC převodníkem. Tento SACD přehrávač byl ve stejném čísle časopisu testován v kategorii vyšší střední třídy, a to tedy nechápu. Dnes již to beru s úsměvem, neboť z poslechu vím, že dobře vyřešený zdroj dat a převod do analogu je naprosto rozhodující. Bez toho to prostě nemůže fungovat.
Od nápadu k projektu…
Tyto okolnosti nás s Honzou Dvořákem dovedly k myšlence dotáhnout aparaturu od začátku až do konce a zkonstruovat bedny s referenční zvukovou kvalitou, byť třeba jenom pro účely testování nově vyvinutých komponent nebo k prezentaci ve studiu a taky „trochu“ pro mne do obýváku. Domluvili jsme se skloubit skvělé a uznávané technologie. Pro basovou část aktivní RIPOL se dvěma 15“ reproduktory, pro střední pásmo otevřený 13“ středobasový reproduktor, vyšší středy a výšky 10“ horn s tlakovým titanovým měničem a konečně vše doplněno kvalitním super tweetrem.
Poté následovaly dlouhé dny konzultací nad konstrukcí a designem. Konečně byly navrženy základní rozměry a tvary na základě výpočtů pro objemové potřeby zvolených 15“ basových reproduktorů. Byl zvolen vhodný konstrukční materiál s přihlédnutím k rezonanci basového Ripolu. Povrch jsme stanovili na mořené dřevo (překližku). Původně navržený polo matový transparentní lak jsme změnili na vysoký lesk což se ve finále ukázalo jako skvělá volba.
Realizace…
Naivně jsem si myslel, že s nákresem zajdu za stolařem, a tak za 2 měsíce si odnesu 2 páry nábytku k osazení reproduktory a elektronikou. Dnes již chápu můj omyl. Není to vestavěná skříň nebo kuchyňská linka. Nikdo nechtěl vzhledem k nestandardnímu řešení, složitosti, použitému materiálu a povrchové úpravě bedny vyrobit. Začal jsem tudíž v grafickém programu navrhovat konstrukci tak, aby bylo možné sestavit jednotlivé části soustavy z přesných dílů 15 mm březové překližky jednoduše šroubováním a lepením, tzv. „na koleně“. Pro 2 páry beden (4 x ripol a 4 x otevřená ozvučnice) bylo na 3 D fréze vyrobeno celkem 152 dílů firmou LIFE Blansko po odborných konzultacích s majitelem p. Voráčem. Pak už „jenom“ šroubovat, lepit díly a nákližky, brousit, frézovat zaoblení hran a opět brousit. A nakonec i problematické moření březové překližky. Nejlepším mým rozhodnutím pro finální vzhled bylo oslovit na závěrečnou úpravu opravdové profíky, kterým jsem svěřil stříkaní na ultra vysoký lesk. Byli schopni opravit i chyby, které se projevily až po nastříkání. Měl jsem štěstí, neboť p. Krejčí z firmy Lakování BK, s.r.o. to pojal jako výzvu a výsledek je perfektní. Tím se původně plánované 2 měsíce prodloužily na téměř 2 roky.
Osazování již probíhalo celkem rychle. Mezitím Honza Dvořák jakožto zkušený konstruktér a pro mne záštita kvality projektu dokončil elektroniku aktivního Ripolu a připravil kvalitní součástky pro výhybku tak, abychom mohli v Horn studiu Kroměříž bedny vyladit pomocí měřicího mikrofonu a simulačních programů. Když píšu mohli, myslím tím, že Honza měřil, počítal a letoval, já jsem koukal a přidržoval. Poslouchali jsme ale oba, a stejně pozorně. Konečně vše vyladěno!
Poslech ve studiu…
Komponenty pro poslech byly použity samozřejmě z dílny Horn studia Kroměříž – PC hudební centrum, DAC, ultralineární elektronkový zesilovač EL 84 a Ag kabeláž…. Pro tuto skvělou aparaturu a pro tyto účely byly reprosoustavy vlastně vyrobeny.
Již při prvních tónech bylo jasné, že výsledek bude skvělý. Středobasová část s hornem a super tweetrem tzv. Open-baffle v podstatě navazuje na reprosoustavy popsané ve stejnojmenném projektu Honzy Dvořáka, pro mne zvukově to nejlepší, co jsem kdy slyšel. Doplněno o aktivní Ripol přináší naprosto reálný zážitek. Basy jsou po nastaveni zesílení Ripolu a dělicího kmitočtu naprosto nekompromisní. Jsou mohutné, přesné, hluboké. Dunění a rezonance kterými trpí velká řada komerčních beden se prostě nekonají. Konstrukce a materiály beden neovlivňují výsledný zvuk, jednoduše nejsou slyšet. Z reproduktorů zní čistá hudba a o to nám šlo. Dle provedených měření basy nastupují na 24 Hz v plném výkonu. Tak to prostě Ripol umí! Opět se mi vybavuje nedávná recenze ve výše jmenovaném nejmenovaném časopise. Špičkové prestižní 3-pásmovky za cca 300T hrají dle údajů výborně již od 26Hz s poznámkou, v toleranci – 10Db. Je to opravdu recenze nebo spíš reklama. Pro zákazníky je přece důležité, že jsou krásné a v klavírním laku!?
Závěr…
Výsledek z mého pohledu překonal veškerá očekávání, a to ve všech hudebních žánrech. Nahrávky jsou živé, plné spousty nových detailů a vše co dobře znám pouštím s chutí znovu. Známí to popsali, že řada věcí působí dojmem nově a lépe namixovaných verzí.
Na závěr ale musím přiznat to, co jsem tušil již ve studiu v Kroměříži. Abych využil naplno skvělých zvukových vlastnosti reprosoustav, musel jsem upravit pár detailů ve stávající aparatuře: Postupně jsem ji celou vyměnil, včetně propojovacích a síťových kabelů. Dnes již mám veškeré komponenty z dílny HornStudia Kroměříž doma. Jsou to v podstatě ty, na kterých jsme bedny ladili: PC hudební centrum, R2R DAC, ultralineární elektronkový zesilovač EL84. Signálové kabely jsou z plochých vodičů čistého Ag. Síťové kabely eliminující rušení ze sítě. Pro získání top kvality nebylo jiné cesty.
Moje představy byly splněny, na 1 místě je opravdu zvuk a za design se také nemusíme stydět.
A co dál…
Pro dokončení celého projektu chybí poslední, ale určitě důležité kroky na kterých se ve studiu pracuje:
- Tok dat z PC bude kompletně pod kontrolou převodníku – DAC.
- Digitální úsek signálu bude ochráněn od veškerých rušivých vlivů sítě.
Dvůr Králové nad Labem